SDE'den İki Yeni Analiz
47

Petrol Fiyatlarının Ekonomik ve Politik Dinamikleri


Panama Belgeleri Üzerinden Ekonomik Sistem Tartışmaları

Petrol fiyatlarında son yıllarda gözlenen ani iniş-çıkışlar ve bunun yol açtığı yüksek oynaklıklar, hem akademik hem de siyasi çevrelerde bunların sebep ve sonuçlarına yönelik yapılan analiz ve değerlendirmelerin artmasına ve çeşitlenmesine yol açmıştır. Ayrıca petrol fiyatlarının geleceği hakkında yapılan projeksiyonların ülke ekonomileri üzerindeki etkilerine yönelik uygulamalar üzerine de yoğun tartışmalar yapılmaktadır.
Petrol piyasalarının davranışlarını anlamaya ve analiz etmeye yönelik çalışmalarda dikkati çeken; uzun süredir var olan argümanlarda değişmeler olduğudur. Petrol fiyatlarındaki değişmeleri Orta Doğu’daki jeopolitik değişmelerle açıklayan anlayıştan jeopolitik olayların yanı sıra piyasa dinamiklerini de kapsayan bir anlayışa doğru evrimleşme vardır. Bu kapsamda, geliştirilen teorik modeller ve bunların ampirik uzantılarında gelişmeler oldukça, petrol fiyat şoklarının belirleyicilerini ve petrol piyasaları ile ekonomi arasındaki karşılıklı etkileşimleri anlamamız da kolaylaşacaktır.

Prof. Dr. Muhsin KAR ve Doç. Dr. Şaban NAZLIOĞLU'nun hazırladığı Petrol Fiyatlarının Ekonomik ve Politik Dinamikleri Analizine ulaşmak için tıklayınız

 

 

Geçtiğimiz aylarda, dünyanın dört bir yanından haber kuruluşları, küresel ekonomik sistemin dengelerini altüst edebilecek birkaç soruşturmaya bağlı, aralarında dünya liderleri, politikacılar, ünlü suçlular, uyuşturucu kaçakçıları, spor yıldızları ve başkalarının da bulunduğu ve bu şahısların yolsuzluk, vergi kaçırma ve şüpheli iş ilişkilerini açığa çıkaran devasa bir gizli belge yığınını dünya kamuoyu ile paylaştı. Panama Belgeleri olarak adlandırılan bu sızıntı, türünde dünyanın en büyüğü olup, esasen yerleşik ekonomik sistemin perde arkasındaki sözde legal olarak kabul edilmiş kirli dünyanın da ortaya çıkması açısından büyük önem taşıyor. Bu analiz, Panama belgeleri hakkında bilinmesi gerekenleri, gelir eşitsizliğinin dünya ekonomik sistemin dengesini nasıl bozduğunu ve geleneksel vergi sistemlerinin modern dünyaya entegre sorunlarını analiz ediyor.

Dr. M. Levent YILMAZ ve H. Atakan KESKİN'in hazırladığı Panama Belgeleri Üzerinden Ekonomik Sistem Tartışmaları Analizine ulaşmak için tıklayınız

 

27.06.2016
İlgili Haberler
Köşe Yazıları
ATCOSS
SD Dergi