Suriye Lübnanlaştırılıyor(!) DAEŞ’ten Al PYD’ye Ver
33

Bu sadece DAEŞ’e operasyon değil, Rakka’nın ABD eliyle PYD/PKK’ya verilmesidir. Büyük hedef ise ABD eliyle Kuzey Suriye’de kantonal PKK Kürdistan’ın kurulmasıdır. Bu elbette Türkiye’nin hiç kabul etmeyeceği bir durumdur. Türkiye’de siyasi krizlerin yaşandığı her zaman Türkiye karşıtlarına fırsat veriyor ve müdahale alanı açıyor. Sonrasında ise oldu bittiler ard arda geliyor.

Rakka’ya Operasyon

DAEŞ’in kalbi, başkenti Rakka’ya kara operasyonu 24 Mayıs 2016 Salı günü saat 14.00’de başladı. Üç yıldır DAEŞ’in elinde olan Rakka’ya PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) 3 koldan ilerliyor. İlk etapta 12 bin savaşçı ile başlatılan operasyon için ayrılan kuvvet 50 bini buluyor. DSG içindeki bu 50 bin savaşçının %80’i yani 40 bini YPG’li milisler. Kara saldırısı Rakka’nın kuzeyinde Ayn İsa, Aynel Arap ve Resulayn’da yoğunlaşmış durumda. Operasyonun seyri iki hafta içinde belli olabilir ancak Rakka kolay lokma değil. PYD büyük kayıplar verebilir. Asıl zararı ise siviller görür. Görmeye de başladı bile. Rakka’da yüz binler göç yolunda. Şehir merkezinde yaşayan 300 bin insan güneye, Deyrizor’a ve Halep’in kuzeyine Münbiç, Çobanbey, Cerablus’a... Büyük göç için yollarda. Kuzey’e yönelenler oradan güvenli buldukları Türkiye sınırına gelebilirler.

ABD’nin Amacı ne?

Operasyonu İncirlik’ten kalkan ABD uçakları havadan destekliyor. Rakka’nın çevresindeki DAEŞ mevzileri bombalanıyor. Rakka’ya ABD uçakları şehri acilen terkedin diye bildiriler attı. Niyetleri şehri dümdüz ederek haritadan silmek(!) DAEŞ ise sivilleri kalkan yapıyor.

ABD Merkez Kuvvetleri CENTOM’un komutanı General Joseph Votel operasyon öncesi, AK Parti olağanüstü Genel Başkan ve Başbakan değişim kongresi yaptığı sıralarda Suriye’de Rojova bölgesinde DSG kamuflajındaki YPG militanlarını denetliyordu. Bu ABD’den Kobani/Rojova’ya yapılan en üst düzey askeri ziyaretti. Öncesinde 250 ABD askeri Kobani’ye gelmiş ve YPG’ye ağır silah eğitimi vermeye çoktan başlamıştı.

Buradaki güçlerin kabiliyet ve kapasitelerine dair artan bir güvenle ayrılıyorum. Model(!)’in işlediğine ve iyi çalıştığına inanıyorum.” diyerek Kobani’den ayrılan General J. Votel Ankara’ya geldi. Genelkurmay ve Dışişlerinde görüşmeler yaptıktan sonra Rakka operasyonu başladı.

PYD/YPG saflarında ABD özel kuvvetleri, İngiliz, Fransız, Alman askerleri savaşıyorlar. ABD, YPG’yi desteklediğini, bir kara gücü olarak gördüğünü, bir terör örgütü olarak görmediğini saklamıyor. YPG’yi DSG ile kamufle ediyor ve DAEŞ ile mücadelesiyle de meşrulaştırıyor.Rakka’ya Operasyon” diyerek asıl hedefini de gizliyor. ABD aslında Suriye’nin kuzeyinde PKK’ya bir devlet kurmak istiyor(!) YPG üzerinden PKK’yı silahlandırıyor, eğitiyor ve idare ediyor. Eğit-Donat Projesi PKK teröristleri için çalışıyor. YPG’yi Fırat’ın batısına geçirmek ve Kobani-Afrin kantonlarını birleştirmek istiyor. Yani Rakka operasyonunu kantonları garantiye almak için örtü olarak kullanıyor.

Obama’nın özel temsilcisi McGurk’a atfen Türkiye’ye “PYD’nin Fırat’ın batısına geçişine göz yumun PKK Türkiye’de terörü sona erdirsin.” teklifi haber sitelerinde yer alıyor. PKK terörü tam da bunu kabul ettirebilmek için azdırılıyor. Geçen ay Çukurca’da ABD’nin eğitip yönettiği PKK’nın, Rus füzesi ile Skorsky helikopterini vurmasından on gün sonra General Votel Ankara’daydı. İzlediği güzergâh özürden ziyade yukarıdaki teklifi dayatmak içi geldiğini anlatıyor sanki... Son günlerde Nusaybin’de art arda teslim olan onlarca PKK’lı terörist neyin selamını veriyor?

ABD; YPG’yi, Rakka’dan ziyade Fırat’ın batısı için hazırlıyor. Tam da Türkiye’nin güvenli bölge istediği yere. Cerablus- Azez hattına...

ABD bunu hep yapıyor(!) DAEŞ’ten al PYD’ye ver... Kobani, Tel Abyad’dan sonra şimdi de Rakka. Adım adım PYD alanını genişletiyor. ABD yıllarca devam edecek bir çatışma için PYD’yi bölgede hâkim kılmak istiyor. PYD üzerinden kaos planı... Bu çabanın başarı şansı yok. PYD’nin Arap bölgesinde kalıcı olması mümkün değil. Esasında Suriye, ABD tarafından Lübnanlaştırılıyor... Vietnamlaştırılıyor.

Bütün bu gelişmelere, NATO Müttefik Hareket Komutanı Org. Curtis M. Scaparotti’nin Türkiye’ye geldiğini de not edelim.

Rusya Nerede?

Rusya; “Rakka konusunda Kürtler ve ABD ile işbirliğine hazırız.” mesajı veriyor. Suriye’de Rusya; rejimi ve PYD’yi destekliyor. Rusya ve ABD birlikte çalışıyor, ortak bir projeyi birlikte yürütüyorlar. Hedef Suriye’de Türkiye’nin çıkarları olunca dostumuz az, düşmanımız çok oluyor maalesef.

PYD/YPG Terör Örgütüdür

Eski Rakka Askeri Meclis Başkanı Albay İmededdin Said diyor ki;

“PYD; Kobani, Tel Abyad, Haseke ve Afrin’de Arap, Türkmen ve kendisinden olmayan Kürtlere baskı yapıyor. Yüzbinlerce insan PYD zulmünün mağduru. Suriye halkı için DAEŞ ne ise PYD de o.

“PYD ordulaştırılıyor. Dün 3-5 bin kişilik bir milisti, şimdi 40 bine yakın topu, tankı, zırhlı aracı, füzesi olan tam teşekküllü bir ordu haline getirildi. DAEŞ gittiğinde Suriye halkı onu aratmayan, ordulaşmış bir terör örgütü ile baş başa kalacak...” 

Türkiye’nin Duruşu

ABD’li General J. Votel’e Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler: “ABD’nin YPG ile işbirliği içinde olmasından rahatsızlık duyuyoruz. Rakka operasyonunu Türkiye askeri güçle desteklemez. YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesi kabul edilemez.” dedi.

Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılmasıyla, dış politikanın ve güvenlik politikalarının değişeceği söylentileri dolaşır oldu. Türkiye’nin Suriye ve Irak politikasında yanlış yaptığı, Rus uçağının düşürülmesinin, İsrail ve Mısır’la ilişkilerin bozulmasının hata olduğu, Davutoğlu itham edilerek tartışılıyor. Türkiye; “Dostları çoğaltıp, düşmanları azaltarak” bu politikalarda revizyon yapacağı beklentisine sokuluyor. “NATO’nun Orta Doğu’da işi ne?” sorusu “Orta Doğu sorunlarıyla NATO neden ilgilenmiyor?” sorusuyla yer değiştirince endişeler de artmıyor değil...

Körfez ülkesi Katar’da Türkiye bir üs kurma çalışmaları yaparken, geçen yılsonu kuruluşu ilan edilen İslam Ordusu üç ay önce Türkiye’nin de katılımıyla 200 bin askerle Suudi Arabistan’da tatbikat yapmışken, NATO’ya davet ve ABD’nin sahne alması hayra alamet olabilir mi? İsrail ile anlaşmanın kolaylığı, Rusya’ya zeytin dalı...

Böyle bir konjonktürde; HDP teröre esir olurken, CHP savrulurken, MHP kilitlenirken, AK Parti olağanüstü bir süreç yaşıyor(!) Davutoğlu veda ederken; “Kongreyi ben arzu etmedim. Durumun milletimizin maşeri vicdanında yarattığı rahatsızlığın farkındayım.” diyebildi. Kongre Davutoğlu’nu anladı, Erdoğan’ı dinledi. Bazı sorular hala cevapsız. AK Parti hızla işini gördü, birliğini beraberliğini korudu.

İslam Dünyası

İİT zirvesiyle gelecek umutlarını güçlendiren İslam ülkeleri ortak kuruluşlarla yeni bir dönemi açarken, İslam Ordusu Arap Parlamentosu tarafından Suriye’de barış gücü olarak göreve çağrılırken, ABD’li generallerin Türkiye temaslarıyla Rakka üzerinden Suriye’de sahne alması bir paradoks oluşturmuyor mu? İslam dünyasının Türkiye’den beklentileri ile Türkiye’deki gelişmeler pek uyumlu gözükmüyor.

Bu halin tepkileri Rusya’nın üslerinin bulunduğu Lazkiye, Tartus ve Humus’tan geldi. Patlayan bombalar 150 kişiyi öldürdü. 4 helikopter ve 10 kamyon füze saldırısıyla enkaz oldu.

Sonuç

Bu sadece DAEŞ’e operasyon değil, Rakka’nın ABD eliyle PYD/PKK’ya verilmesidir. Büyük hedef ise ABD eliyle Kuzey Suriye’de kantonal PKK Kürdistan’ın kurulmasıdır. Bu elbette Türkiye’nin hiç kabul etmeyeceği bir durumdur. Türkiye’de siyasi krizlerin yaşandığı her zaman Türkiye karşıtlarına fırsat veriyor ve müdahale alanı açıyor. Sonrasında ise oldu bittiler ard arda geliyor.

Rakka’nın Kobani’den sonra 2. zafer kalesi olması isteniyor. ABD ile Türkiye’nin Suriye ve Irak politikaları arasındaki uçurum giderek derinleşiyor.

Türkiye ya iç konsensüsünü sağlayarak Yeni Türkiye vizyonunu kararlılıkla sürdürecek ya da maliyeti ağır bir süreçte hedeflerini tehir edecek.

Duamız ve umudumuz Türkiye ve İslam dünyasının kazanması, güçlenmesi...

 

Aydın BOLAT

SDE Stratejik Planlama Kurulu Başkanı

 

14.06.2016
İlgili Haberler
Köşe Yazıları
ATCOSS
SD Dergi