Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Başkan Erdoğan’ın İran Şifreleri

Bu yazı 21/07/2022 tarihinde yayınlanmıştır.

*Bülent ERANDAÇ/ SDE Medya ve Sivil Toplum Koordinatörü

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Madrid seferinden döndü, Tahran seferine çıktı.

Başkan Erdoğan, dünyaya 360 derece bakıyor. Bir ayağı batıda bir ayağı doğuda. ABD Başkanı Biden ile Madrid'te konuştu, 20 gün sonra Rusya lideri Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Tahran'da gelecek 10 yılların jeolitik gelişmelerini değerlendirdi. 20 gün önce NATO zirvesinin yıldız lideriydi. NATO 2030 stratejisine göre genişleme planlarına Evet demesi ve İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi yapılması için yapılacak görüşmelerin önünü açması için, gözlerinin içine bakılıyordu.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya üzerinden NATO'nun büyük ülkeleri başta ABD, İngiltere, Almanya, Fransa'ya tarihi vuruşlar yaptı, diplomatik zaferle Türkiye'ye döndü. 19 Temmuz'da Rusya lideri Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Tahran'da zirveye katıldı. Ortadoğu, Kafkasya jeopolitik gelişmeleri ele alındı. Yani, dünyanın önde gelen iki küresel lideri Biden ve Putin ile aynı anda konuşabilen, Batı da NATO ve Doğu'da Astana zirvelerine damga vuran lider Erdoğan'dır.

Dünyada bugün kaç lider bu özelliklere sahip? 4 isim var: Başkan Erdoğan(Türkiye), Biden(ABD), Putin(Rusya) ve Şi Cinping(Çin). Avrupa yok, Güney Amerika yok, Afrika yok. Başkan Erdoğan hepsiyle buluşuyor, konuşuyor, jeopolitik gelişmelerin havasını değerlendirme şansı buluyor. Batı'nın ve Doğu'nun olası gelişmelerine anında Türkiye'yi hazırlıyor. Yeni Dünya düzeni kurulurken (2030) bu Türkiye için ne kadar önemli bir şanstır, pozisyondur. Allah’ımızın Türkiye'ye bir lütfudur.

Erdoğan’ın İran Seferi

Başkan Erdoğan'ın, Putin'in Tahran'da buluşması, Asya'ya uzanan hatta İran'ın Cumhurbaşkanı Reisi ile birebir görüşmeleri, Batı basınında dikkati çeken başlıklarla yorumlandı. Şu başlık çok dikkat çekici: “Batı’ya Meydan Okuyan Tahran Zirvesinde Erdoğan Var” Doğru söylüyorlar. ABD-Avrupa, Rusya lideri Putin'le savaşıyor. NATO'nun güçlü ülkesi Türkiye lideri Erdoğan, Putin'le buluşuyor. 20 gün önce Madrid'te Batı'ya (NATO) ve 20 gün sonra Tahran'da Doğu'ya seslenen tek lider Erdoğan gerçeği ortada.

Bilinmelidir ki, Tahran Zirvesini Çin Lideri Şi Ciping, ABD lideri Biden, İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Avrupa liderleri ve Hindistan Başbakanı Modi çok ama çok dikkatle takıp etmiştir. Çünkü, Ukrayna savaşı başladığından 130 gün sonra Putin'in Tahran zirvesi ikinci Rusya'dan çıkışıdır. Birincisi Putin, Kırgızistan'a gitti. ABD-Avrupa, Rusya ve İran'a ambargo uygularken, Batı'nın güçlü Türkiye lideri Erdoğan'da kolunu sallayarak “Bağımsız Türkiye” duruşuyla Tahran Zirvesine katılmıştır.

Ortadoğu-Kafkasya-Orta Asya Jeopolitiği

Başkanlar, Erdoğan-Putin-Reisi ortak ve ikili baş başa görüşmelerde, Türkiye ile kardeşimiz Azerbaycan'ın Karabağı Ermeni işgalinden kurtarmasından, Zengezur koridoruna, Suriye'den Irak'a kadar ABD-Avrupa derin planlarına, Yemen'den Hindistan'a, ABD Başkanı Biden'ın İsrail ve Suudi Arabistan gezisine kadar çok geniş bir jeopolitik değerlendirmeler yaptığı anlaşılıyor.

Erdoğan’ın Kararlı Duruşu

Başkan Erdoğan, Tahran'da sadece güncel değil, gelecek 10 yılları kapsayan jeopolitik analizlerde bulundu. Suriye'nin geleceği ömemli bir dosyaydı. Suriye'de asla ve katı bir ABD aparatı PKK Uydu kantonu kurdurmayacağını net ve açık, Putin'in ve Reisi'nin gözlerinin içine baka baka dile getirdi. Bu dile getirişin hedefinde Amerika ve Avrupa'da vardı.

Başkan Erdoğan'ın şu sözleri gelecek 10 yılları çok yakından ilgilendiriyor: ''Terör örgütleri ile mücadelemiz, nerede ve kimler tarafından desteklendiğine bakılmaksızın her daim sürecektir.  Milli güvenliğimize kasteden şer odaklarını Suriye'den söküp atmakta kararlıyız. Astana garantörleri olarak, Rusya Federasyonu ve İran'dan beklentimiz bu mücadelede Türkiye'ye destek olmalarıdır."
Bu sözler, kararlı Türkiye'nin sesidir. Amerika Rusya, Avrupa ve bunların etki alanında hangi ülke olursa olsun kim olursa olsun Türkiye kararlıdır.

Irak-Suriye*Akdeniz hattı Türkiye’nin beka hattıdır. 30 kilometre içine giren satılık-kiralık terör örgütleri başta PKK, YPG, PYD isim değiştirseler de SDG'sı hedefimizdedir. Muhakkak imha edilecektir''

Bildiride Önemli Bölümler

Erdoğan-Putin-Reisi üçlü görüşme sonrasında yayınlanan bildiride dikkati çeken noktalar var: "Devlet başkanları, Gayrimeşru özyönetim teşebbüsleri dâhil olmak üzere, terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmişler Suriye'nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yanı sıra komşu ülkelerin milli güvenliğini tehdit eden sınır ötesi saldırılar ve sızmalar dahil olmak üzere ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını vurgulamışlardır."

Buradaki “Gayrı Meşru Özyönetim” ifadesi Fırat'ın doğusunda Deyrı Zor-Kamışlı hattında derin Amerika'nın aparatı PKK Uydu devletçiliğini kastetmektedir. "Devlet başkanları, Suriye'ye ait olması gereken petrol gelirlerinin yasa dışı olarak ele geçirilmesine ve aktarılmasına karşı olduklarını ifade etmişlerdir."

Burada, derin ABD aparatı PKK bölücü terör örgütünün çıkardığı petrolü gayrimeşru kanallardan satması kastedilmektedir.
“Astana Formatında bir sonraki Üçlü Zirvenin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Rusya'da gerçekleştirilmesinde mutabık kalınmıştır. ”

Ukrayna Dosyası… Ukrayna Savaşı 156. Gününde…

ABD(NATO) Başkanı Biden ile Rusya Lideri Ukrayna merkezli jeopolitik savaşında 156 gün gerıie kaldı. (20 Temmuz itibariyle)

Ukrayna'da son durum raporu:

Rusya lideri Putin, 24 Şubat 2022'de ilk hamlesinde Ukrayna'nın Başkenti Kiev'i kontrol etmeye kalktı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenksy'i indirip Rusya dostu yönetim getirmeyi planladı ama başarılı olamadı. İkinci hamlesini Donbass Bölgesi (Donetsk ve Luhansk) yaptı. 156 günde Donbass'ı kontrol altına aldı, Ukrayna'nın Azak denizi ile ilişkisini kopardı. Kırım'ı daha önce işgal etmişti. Ukrayna ikiye bölünmüş durumda. Odessa savaşı sürüyor. Eğer bu liman şehrini Putin’in ordusu kontrol altına alırsa, Ukrayna'nın Karadeniz bağlantısı tamamen kopacak.

Putin’den Kritik Açıklama (8 Temmuz 2022)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Ukrayna'daki savaşın daha yeni başladığını' söyledi. Rusya parlamentosunun önde gelen üyelerine hitap eden Putin, "Herkes bilmeli ki, Rusya henüz büyük çaplı bir şey yapmadı" dedi. Putin, Batı'ya meydan okuduğu konuşmasında şunları söyledi: "Bizi cephede yenmek istediklerimi duyuyoruz. Ne diyebiliriz ki, bırakın denesinler. Batı'nın tek bir Ukraynalı kalmayıncaya kadar bizimle savaşmak istediğini duyuyoruz. Bu Ukrayna halkı için bir trajedidir. Ama her şey buraya doğru gidiyor." “Barış görüşmelerini reddetmiyoruz”

Konuşmasında barış görüşmelerini reddetmediklerini yineleyen Putin, "Barış görüşmelerine karşı çıkanlar şunu bilmeli ki savaş uzadıkça bizimle müzakere etmeleri daha da zorlaşacak" diye konuştu.

Putin’in Hedefinde Ne Var?

Putin, Zelensky'i düşüremedi. Şimdi, Zelensky'i, Kırım ve Dombass'ın işgalini kabul etmeye zorluyor. Bu konuyu da ABD (CIA İstihbarat teşkilatı) Rusya'nın Kırım'da yaptığına benzer biçimde Ukrayna'nın daha fazla toprağını ilhak etmeyi planladığını iddia etti. (20 Temmuz 2022 )

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği bölgeleri kendi sınırlarına dahil etmek için Eylül ayından itibaren "sahte" referandumlar yapabileceğini belirtti.

Rusya, 2014 yılında Kırım'ı uluslararası kamuoyunun meşru görmediği bir referandumun sonuçlarını dayanak göstererek ilhak etmişti. Kirby, "Putin, 2014'te kullandığı taktik defterini dolaptan çıkarttı" iddiasında bulundu. Kremlin'in işgal ettiği Ukrayna'da bölgelere geçici sivil-askeri yönetimleri bu referandumları organize etmesi için atadığını ifade etti. Sözcü, "Rusya, bu oylamaların sonuçlarını kullanarak Ukrayna'nın egemen olduğu toprakları işgal etmeye çalışacak" diye konuştu. 

Rusya'nın ilhak etmeyi planladığı bölgeler arasında Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk olduğunu iddia eden  Kirby, " Bu ilhakları  dünya önceden planlanmış ve yasa dışı olduğunu bilsin" dedi.

Sonuç

Başkan Erdoğan, Putin ve Reisi'nin zirveleri devam edecek. Önümüzdeki ay Moskova'da buluşulması planlanıyor. Erdoğan-Putın-Reisi'nin görüşmelerinin zirve şeklinde sürdürülmesi, ABD Başkanı Biden'ın ve Avrupa'nın uykularının kaçıracaktır.

Bu sürecin kilit lideri Erdoğan'ın hem Batı'da hem Doğu'da yapacağı diplomasinin sonuçları Batı/Doğu ekseninde yeni gelişmeleri tetiklemesi söz konusu olacaktır. Nitekim, Rusya ve Çin, Türkiye'nin Brics Üyesi olmasını istiyorlar. Başkan Erdoğan, Ukrayna savaşını bitirme de, tahıl krizini önleme de, Batı ile Doğu arasındaki diplomatik ağırlığı ile küresel lider konumunu tahkim etmeyi sürdürecektir.

BM'nin iflas ettiği süreçte küresel lider Erdoğan parlıyor!