Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ülkeler İçin Güç Kriterleri ve Stratejik İnisiyatifin Elde Bulundurulması

Bu yazı 21/06/2022 tarihinde yaınlanmıştır.

*İlyas SÜPÜRGECİ/  Araştırmacı/Yazar 

 

-ÜLKELERİN DAYANIKLILIĞI VE BAŞARISINI GÖSTEREN OLMAZSA OLMAZ KRİTER NEDİR?

-Bir ülke kendi sorunlarını; kendi iradesi, kendi gücü ve kendi yetenekleri ile çözebilecek kapasiteye, yeterliliğe ve yetkinliğe sahip midir? Ve sorunlarını makul bir zaman diliminde kendisi çözebiliyor mu?

-Bu sorunlar SİYASİ, EKONOMİ ve GÜVENLİK olmak üzere; genel kategorik alanların her birine ilişkin olabilir. Bir ülke aynı anda birden fazla ciddi ve ağır sorunla karşı karşıya kalabilir.

-Sorunlarını kendi gücü ve kendi yetenekleriyle çözebilen ülkeler BAŞARILI ve DAYANIKLI ülke; sorunları kangrenleşmiş olan ve sorunların altında kalan ülkeler ise BAŞARISIZ ülke olarak nitelendirilmektedir.

-Çevremizdeki, bölgemizdeki ve genel olarak dünyadaki ülkelere bu açıdan bakmak ve durumu kavramak kritik öneme sahiptir.

-Rakibini veya düşmanını "BİN KESİK YARASI İLE ÖLDÜRMEK" stratejisi de ülkelerin dayanıklılığını ortadan kaldırmaya yönelik çok zalim ve bir kısmı örtülü yöntemleri içeren bir stratejidir. Bin kesik cezası son derece acı veren ve yavaş yavaş ölüme neden olan bir cezalandırmadır. Kesikler arttıkça kurbanın gücü yavaş yavaş azalır ve son kesik genellikle hasmın boğazına atılır. Bu strateji harpte sinsi, örtülü ve/veya gri istihbarat operasyonları ile birlikte karşı koyma refleksinin yok edilmesi suretiyle uygulanır.

-Bir ülkenin bölgesel bir güç olarak kabul görmesini sağlayan önemli bir kriter: BÖLGESEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ETKİN ROL ÜSTLENEREK SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ MÜMKÜN HALE GETİREBİLME GÜCÜNE VE YETKİNLİĞİNE SAHİP OLMAK.

-Bir ülkenin küresel bir güç olarak kabul görmesini sağlayan önemli bir kriter: BÖLGESEL VE KÜRESEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ETKİN ROL ÜSTLENEREK SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ MÜMKÜN HALE GETİREBİLME GÜCÜNE VE YETKİNLİĞİNE SAHİP OLMAK.

- Ülkelerin gücü ve etkisi hakkında bir diğer önemli KRİTER ise; bölgesel ve/veya küresel ölçekte OYUN KURMA (ŞEKİLLENDİRME) ve/veya OYUN BOZMA gücü ve yeteneğidir.

-Bir ülke için her anlamda; STRATEJİK İNİSİYATİF VE HAREKET SERBESTİSİNİ KENDİ ELİNDE TUTABİLMEK hayati öneme sahiptir ve milli hassasiyettir.

- Gücünü kendi halkından alan meşru SİYASİ YÖNETİMLER ve milli güç unsurlarına dayanan MİLLİ POLİTİKALAR bir ülkenin dayanıklılığı bakımından VAZGEÇİLEMEZ bir kriterdir.

SONUÇ OLARAK:

Bir ülkenin içinde bulunduğu mevcut durumu doğru kavraması ve geleceği öngörebilmesi açısından bu kriterleri anlaması ve yerinde ve zamanında kullanılması hayati öneme haizdir.